دولت روسیه استعفا می دهد زیرا پوتین تغییرات اساسی اساسی را پیشنهاد می کند که می تواند قدرت وی را پس از ریاست جمهوری گسترش دهد  • دولت روسیه ، به رهبری نخست وزیر دیمیتری مدودف ، به دلیل پیشنهاد رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تغییراتی که می تواند قدرت وی را گسترش دهد ، استعفا داد.
  • روز چهارشنبه ، پوتین در سخنرانی پیشنهادی تغییراتی را در قانون اساسی روسیه ارائه كرد كه می تواند قدرت ریاست جمهوری را محدود كند – جانشین خود را عملاً تضعیف كند – و به او اجازه می دهد پس از ریاست جمهوری نیز قدرت را حفظ كند.
  • “مشخص نیست که وی چه نقشی بازی می کند ، چه جایگاهی خواهد داشت. تنها چیزی که واضح است این است که او نقش خود را به عنوان شخص شماره یک حفظ خواهد کرد “،” الکسی چسناکوف ، تحلیلگر سیاسی که پیش از این دستیار کرملین بود ، به وال استریت ژورنال گفت.
  • برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی Business Insider مراجعه کنید.

روز چهارشنبه ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، تغییرات اساسی را پیشنهاد کرد که می تواند قدرت وی را پس از ریاست جمهوری گسترش دهد. اندکی بعد ، دولت روسیه به رهبری نخست وزیر دیمیتری مدودف استعفا داد ، آژانس روسی TASS گزارش داد.

پوتین روز چهارشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی تغییرات گسترده ای را در قانون اساسی روسیه پیشنهاد کرد که موجب تضعیف اختیارات ریاست جمهوری و گسترش اختیارات پارلمان می شود.

از جمله سایر تغییرات ، وی پیشنهاد اعمال محدودیت دو دوره ای برای روسای جمهور آینده و اجازه دادن به پارلمان برای انتخاب نخست وزیر و مقامات کابینه به جای رئیس جمهور بود ، اقداماتی که قدرت رئیس جمهور بعدی را محدود می کند.

پوتین از سال 1999 یا به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر در قدرت است ، اما انتظار می رود در سال 2024 از قدرت کناره گیری کند. جفری مانکوف ، یک متخصص روسی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی ، به اینسایدر گفت که تغییرات اساسی پیشنهاد شده راه را برای پوتین هموار می کند تا پس از ترک مقام خود بر توسعه سیاسی روسیه تأثیر بگذارد.

وی توضیح داد که اصلاحات پیشنهادی نشان می دهد “نه تنها در مورد آینده پوتین ، بلکه همچنین در مورد آنچه که کشور به نظر می رسد ، فکر می کنیم ، زیرا پوتین تنها کسی نیست که نمایش را اجرا می کند ، حتی اگر هنوز مقداری قدرت در پشت تاج و تخت باشد.”

در مورد آینده پوتین ، “مشخص نیست که وی چه نقشی را ایفا خواهد کرد و چه جایگاهی خواهد داشت” ، الکسی چسناکوف ، تحلیلگر سیاسی که پیش از این دستیار کرملین بود ، به وال استریت ژورنال گفت. “تنها چیزی که مشخص است این است که او نقش خود را به عنوان شخص شماره یک حفظ خواهد کرد.”

مانکوف گفت: “هرجا پوتین به پایان برسد ،” دقیقاً همان چیزی که عنوان او خواهد بود از اهمیت کمی برخوردار خواهد شد. “شکنندگی نهادهای روسی اغلب به افراد قدرتمندی مانند پوتین اجازه می دهد تا قدرت بیشتری را از آنچه در عنوان آنها ذکر شده است ، حفظ کنند ، همانطور که اتفاق افتاد. زمانی که پوتین نخست وزیر مدودف بود.

پس از سخنرانی پوتین ، مدودف در تلویزیون دولتی گفت که “پس از تصویب این اصلاحات” “تغییرات اساسی نه تنها در مواد مختلف قانون اساسی ، بلکه در توازن قوا ، یعنی در قوه مجریه ، قانونگذاری و قضایی” ایجاد خواهد شد. “

وی ادامه داد: “در این زمینه ، بدیهی است كه ما به عنوان دولت فدراسیون روسیه باید به رئیس جمهور كشور خود فرصت دهیم تا با این شرایط تصمیمات لازم را بگیرد.” من معتقدم که این دولت دولت فدراسیون روسیه است که مطابق ماده 117 قانون اساسی روسیه خارج شود. “

رئیس جمهور روسیه از خدمات مدودف تشکر کرد. پوتین گفت: “همه کارها انجام نشده است ، اما همه چیز هرگز به ثمر نمی رسد”.

نخست وزیر و استعفای دولت وی به پوتین اجازه می دهد تا مقامات ارشد جدید را هنگام کار برای تغییر ساختار دولت روسیه انتخاب کند. مدودف باید معاون جدید شورای امنیت روسیه شود. پوتین به دولت مستعفی دستور داده است كه تا انتصاب دولت جدید به كار خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *